top of page

Váš ideální dům

Úvodem je nutné říci, že univerzální dům neexistuje. Pro každou rodinu je stavba specifická a musí splňovat především její nároky na příjemný a pohodový život. Jak tedy uvažovat při volbě velikosti domu, dispozice či rozměrů místností a přiblížit se svému ideálu?

Dispozice Stejně jako s domem samotným je to i s dispozicí, zatím nikdo nevymyslel žádnou univerzální. Každý dům však musí funkčně působit jako celek, a proto je velmi důležité správně určit velikost i počet místností a jejich vzájemné proporce. Obecně záleží zejména na počtu členů domácnosti, jejich zájmech a zdravotním stavu. Máte k dispozici velkou užitnou plochu? Výborně! Ale pokud s ní dobře nenaložíte bude vám spíš na obtíž. Dispozice by měla být jednoduchá a přehledná, snažíme se vyvarovat nevyužitých zákoutí a místností bez účelu. Orientace ke světovým stranám Nesmíme zapomínat na orientaci pokojů ke světovým stranám, protože denní světlo dělá domov. Samozřejmě záleží na poloze pozemku a charakteru okolí, ale obecně platí, že obytné místnosti orientujeme na slunnou stranu, nejlépe s výhledem. Návaznost Pokud spolu místnosti funkčně souvisí, musí na sebe i navazovat, díky tomu působí dům jako komplexní funkční celek. Velmi záleží na individuálních preferencích, často bývá oddělena denní zóna od zóny klidové (ložnice a pokoje) a dopřejeme tak každému členovi domácnosti soukromí. Logickou návaznost představuje, že garáž se nachází u vstupu do domu, šatna je vedle ložnice, jídelna vedle kuchyně a koupelny jsou dobře přístupné z ložnice i dětských pokojů. Nesmíme zapomínat ani na dostatečný úložný prostor a technologické zázemí. Optimální velikost místností Aby dům fungoval musí být vyvážené i velikosti jednotlivých místností, je nesmysl, aby měl obývací pokoj 50 m2 když na dětské pokoje zbude sotva 8 m2. Je spousta možností, jak v dispozici ušetřit místo, ale nesmí to být na úkor pohodlného užívání domu. Optimální velikost pokoje také neexistuje, ale obecně lze místnosti rodinného domu charakterizovat takto:

  • DENNÍ ZÓNA (OBÝVACÍ POKOJ S KUCHYNÍ) - nejvíce využívaný prostor domu, zde se sejde celá rodina a tráví tady spoustu času, na tomto prostoru by se tedy nemělo šetřit – minimálně by měl dosáhnout 40 m2 (optimálně 50 m2)

  • LOŽNICE – využíváme-li ložnici pouze jako místo k přespání, její minimální velikost pro dvě osoby by měla být 12 m2

  • DĚTSKÝ POKOJ – optimálně se uvažuje pokoj o velikosti 10-11 m2, aby byl dětem poskytnut dostatečný prostor

  • KOUPELNA – v rodinném domě se většinou nachází koupelny dvě, jedna menší, přístupná pro návštěvy, která nevyžaduje příliš prostoru (4 m2) a druhá větší – poskytující komfort celé rodině – navíc se sprchovým koutem, vanou, často i bidetem (optimálně 8-9 m2)

  • ZÁDVĚŘÍ – první místnost, do které se vstupuje, často se v ní pohybuje více osob najednou, a proto by nemělo být na zádveří šetřeno (optimálně 6 m2)

  • TECHNICKÁ MÍSTNOST – často funguje i jako zázemí pro domácí práce a velikostně se pohybuje okolo 7 m2

  • GARÁŽ – záleží na velikosti automobilu a zda požadujeme v garáži navíc například úložný prostor, zároveň musí být dodrženy odstupy po obvodu

Co na to říká norma? Minimální rozměry a plochy obytných pokojů jsou dány ČSN 734301 – Obytné budovy Minimální plocha obytného pokoje 8 m2. Pokud je byt pouze o jediné místnosti musí být plocha min. 16 m2. Článek 5.2.2.1. ČSN 73 4301 Minimální šířka obývacího pokoje 3300 mm. Minimální šířka dvoulůžkového pokoje 2400 mm. Minimální šířka jednolůžkového pokoje 1950 mm. Článek 5.2.2.3. ČSN 73 4301 Další minimální plochy jednotlivých pokojů jsou dány tabulkou 1 výše uvedené normy. (údaje jsou v m2) Obývací pokoj bez stolování 16 (20) u bytů s 1 a 2 obytnými místnostmi 18 (22) u bytů s 3 a 4 obytnými místnostmi 20 (24) u bytů s více než 4 obytnými místnostmi Obývací pokoj se stolováním 16 (20) u bytů s 1 a 2 obytnými místnostmi 21 (24) u bytů s 3 a 4 obytnými místnostmi 24 (26) u bytů s více než 4 obytnými místnostmi Obývací pokoj bez stolování s 1 lůžkem 16 (20) u bytů s 1 a 2 obytnými místnostmi 20 (24) u bytů s 3 obytnými místnostmi Obývací pokoj se stolováním s 1 lůžkem 18 (22) u bytů s 1 a 2 obytnými místnostmi Ložnice s 1 lůžkem 8 (12) Ložnice s 2 lůžky 12 (17) Pozn: Údaje v závorkách udávají nejmenší doporučené plochy místností bytů pro těžce tělesně postižené Tabulka 1, ČSN 73 4301 Často se ptáte

  • Jak velké by mělo být zádveří?

  • Je pro dětský pokoj přijatelná velikost 8 m2?

Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek naleznete zde.

24 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page