top of page

Rekuperace vzduchu, co to vlastně znamená?

Rekuperace neboli zpětné získávání tepla je efektivní technologie, která šetří vaše náklady na vytápění a pomáhá v boji s nežádoucí vlhkostí. Dopřejte své rodině život ve zdravém prostředí!

Rekuperace = technologie, která vyvolává četné rozpory kvůli ceně a své efektivitě. Principem jde o zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu. Ten se skrze rekuperační jednotku, skládající se z mřížek a větráků, ochlazuje a je ventilován ven, čistý vnější vzduch je přiváděn dovnitř do místnosti a je ohříván teplem, které je předáno vnitřním vzduchem. Velmi výrazně se tak sníží množství energie potřebné na dohřátí čerstvého vzduchu na teplotu interiéru.

Hlavním důvodem využití rekuperace je právě ztráta tepla, která vzniká nejčastěji při otevřených oknech dokořán, jimiž teplý vzduch snadno uniká. V zimě se často nedá ani pořádně vyvětrat, bez toho, aby v dané místnosti nebyla zima dříve než čerstvý vzduch. V takovéto situaci je rekuperace výhodná, protože funguje tzv. 24/7. Funguje velmi dobře i proti nadměrnému větrání, kdy dochází k přesušení vnitřního prostředí, které může mít stejně jako nevyvětraný vzduch špatný účinek na stav nábytku, na naši psychiku a okysličení organismu. Motivací k její koupi by neměla být snaha ušetřit, ale mít kvalitně vyvětráno a zlepšit tak prostředí, ve kterém žijeme. Životnost jedné jednotky, u které se musí aspoň jednou ročně čistit filtr, je okolo 15-ti let. Ideálním příkladem je pasivní dům (dům s malou ztrátou tepla), ve kterém by rekuperační jednotka fungovala se 100 % účinností, tento dům by tedy nepotřeboval skoro žádné vytápění. V praxi mívají jednotky se zpětným získáváním tepla od 60 % účinnosti, která se považuje za dobrou, účinnost přes 80 % je označována za špičkovou.

Rozdělení rekuperačních jednotek


Centrální je většinou jedna velká jednotka, která může být umístěna např. v technické místnosti nebo ve sklepě, má vzduchové rozvody po celém domě a funguje plošně efektivně. Její cena je vyšší.


Lokální rekuperace bývá osazena v konkrétní místnosti a připomíná klimatizaci. Její negativa jsou, že nezaručí rovnováhu v efektivnosti napříč místnostmi a je hlučnější. Zvuk by se dal připodobnit zvuku lednice.

Hlavní výhody rekuperace:

  • Úspora energie, tedy i nákladů za vytápění

  • Neustálý přísun čerstvého vzduchu, a to i v období, kdy venku létají pyly, což ocení především alergici

  • Redukce vlhkosti, díky čemuž se zbavíte plísní a bakterií


185 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page