top of page

Fotovolatika u rodinného domu

Vyplatí se FV na Váš dům? Kolik může stát a kolik mi ušetří? Dává smysl kombinovat FV a tepelné čerpadlo?

Proč chtít fotovolatickou elektrárnu? Čím více využití pro ně najdete, tím více ušetříte - to jsou fotovoltaické panely. Ať už Vás zajímá více energetická soběstačnost nebo ohleduplnost k životnímu prostředí, tento článek je určen pro základní přehled o fotovoltických elektrárnách. Systému díky kterému nemusíte být zcela závislí na dodávkách elektřiny - vytváříte si totiž vlastní! V tomto článku se dozvíte:

 • Jaké jsou možnosti FV elektráren

 • Kolik Vás bude FV elektrárna stát

 • Kolik ušetříte díky FV elektrárně

 • Jak kombinovat FV s tepelným čerpadlem

Jaké jsou možnosti? Pouze ohřev vody Existuje dnes několik možností, jak fotovolatickou elektrárnu poskládat. Nejjednodušší a zároveň nejlevnější systém se dá dnes pořídit již od 100 tis. Kč. Musíte se ale spokojit s pouhým elektrickým ohřevem vody, která se v bojleru ohřívá pomocí elektřiny z fotovoltaického panelu. Provoz domácnosti bez akumulace Pokud chcete využívat solární elektřinu pro běžný provoz domácnosti, je nutné si připlatit za výkonnější elektrárnu se střídačem. Budete moci tuto elektřinu využívat na běžné činnosti v domácnosti, tedy v zásuvkách Vašeho domu bude proudit elektřina ze slunce. Nevýhodou tohoto řešení je ten, že elektřinu máte jen v době, kdy slunce svítí, v ostatních případech musíte brát elektřinu ze sítě. Provoz domácnosti s akumulací Systém, kdy se co nejvíce využívá zejména solární elektřina z akumulátoru a běžná elektrická energie z distribuční sítě slouží spíše jako záloha, se označuje jako hybridní fotovoltaická elektrárna. Tento způsob je jeden z nejlepších co se týče výtěžnnosti, ale samozřejmě se jedná o finančně náročnější řešení. Provoz domácnosti s akumulací - bez napojení na síť Jestli přemýšlíte nad tím, zda se úplně od sítě neodtrhnout, případně jste vlastníkem odlehlého objektu bez možnosti napojneí na distribuční síť, může pro Vás být zajímává možnost tzv. ostrovní elektrárny. Pro tento typ elektrárny však nelze čerpat podporu v rámci programu Nová zelená úsporám Kolik mě to bude stát? Ačkoliv se jedná o dost jasnou otázku, získat na ní odpověď není vůbec snadné. Každý návrh fotovoltaické elektrárny by měl proběhnout individuálně - jen a pouze s veškerými informace od Vás jsme schopni navrhnout správně fungující solární elektrárnu. Je mi jasné, že byste přecijen nějaká čísla rádi viděli, proto se pojďme podívat na tři modelové příklady: Kolik vlastně ušetřím? Znovu - jedná se o individuální zálěžitost, záleží na způsobu vytápění, jak moc jste doma a co vše tam využíváte: Malý dům - malá FVE pro ohřev vody

 • Instalovaný výkon 2,53 kWp

 • Baterie žádná

 • Akumulace do stávajícího zásobníku

 • Teoretická maximální roční úspora cca 7500,- Kč (praktická cca 3750,- Kč) v současnosti, při vzestupné tendenci cen elektřiny pochopitelně i úspora stoupá každý rok

 • Výhoda: Levná FVE jako základ pro budoucí rozvoj.

 • Nevýhoda: Úspora je pouze teoretická, jelikož je závislá na schopnosti neustále odebírat teplou vodu, což zejména v letních měsících, kdy slunce svítí i 15 hodin denně, je v podstatě nemožné

FVE pro střední dům s ukládání přebytků do baterie

 • Instalovaný výkon 3,46 kWp

 • Baterie LiFePo 4,8 kWh

 • Teoretická maximální možná roční úspora cca 17 000,- Kč (praktická cca 15 000,- Kč) v současnosti, při vzestupné tendenci cen elektřiny pochopitelně i úspora stoupá každý rok.

 • Výhoda: Plnohodnotný FV systém schopný i ostrovního provozu. Díky baterii je možné spotřebovat maximum energie i v době kdy slunce nesvítí.

 • Nevýhoda: Vyšší pořizovací náklady

Fotovoltaika a tepelné čerpadlo V praxi je velice častá kombinace fotovoltaického systému právě s tepelným čerpadlem. Je to také kombinace, kterou u novostaveb doporučejeme a nejčastěji instalujeme. Fv generuje elektřinu, tepelné čerpadlo vyrábí teplo - toto obrovské zjednodušení je ale ve své podstatě na místě. Zjednodušeně při vytápění elektřinou vyrobenou energii s malou ztrátou přeměnujete na teplo. Když máte tepelné čerpadlo, které bere energii z okolního prostředí a dodáte mu stejnou el. energii, získáte více tepla. Nebo naopak pro stejnou výhřevnost potřebujete méně elektrické energie. Jak funguje tepelné čerpadlo? Tepelná čerpadla obecně pracují na principu odběru tepla z okolního prostředí (např. vzduchu). Takto získané teplo je doplněno energií dodanou kompresorem a následně je předáno do systému vytápění. Do podlahového topení nebo do radiátorů. Zjednodušeně je možné si to představit na principu ledničky, uvnitř chladí, venku topí. Praktické využití a teoretická úspora Představeme si klasickou novostavbu - uvažujete o systému vytápění. Porovnáváte variantu tepleného čerpadla a kombinaci TČ a fotovoltaiky. Dům má potřebu elektřiny pro zadané spotřebiče: 3 229 kWh/rok a potřebu elektřiny pro tepelné čerpadlo: 4004 kWh/rok. Celkově tedy spotřebujete 7 MWh/rok Tepelné čerpadlo bez FV:

 • Vstupní náklad 250 tis. Kč - samotné čerpadlo

 • Provoz čerpadla na elektřinu ze sítě - roční náklady na celý provoz = cca 46 tis. Kč./rok (teplá voda, vytápění, ostátní elektřina)

Tepelné čerpadlo s FV (kombinace):

 • Vstupní náklad - FV elektrárna s baterií za 375 tis. (respektive 220 tis. po odečtění dotace) a tepelné čerpadlo (250 tis. Kč.) = 470 tis. Kč.

 • Provozní náklady: roční výnos této FV (příklad):cca 5 500 kWh - potřeba dokoupit 1500 kWh ze sítě/rok, což je 7 tis. Kč/rok

I z tohoto zjedniodušeného posuzení jasně vyplývá, že se dá reálně dosáhnout návratnosti kolem 5(6)-7 let. Při zvyšující se ceně elektřiny klesá doba návratnosti. Závěrem Ne vždy je fotovoltaická elektrárna pro Vás ta správná volba, Váš objekt nemusí splňovat podmínky pro vhodnou instalaci FV elektrárny (špatná orientace na světové strany, zastínění střechy atd.). Proto je nejlepší Váš záměr konzultovat od začátku s odborníky, kteří Vám s návrhem a montáží FV elektrárny pomohou a ještě Vám k ní získají dotaci.

43 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page