top of page

Bungalov vs. patrový dům. Pro co se rozhodnout?

Tíhnete k samotě, či raději vyhledáváte častý kontakt s rodinou? Máte rozlehlý pozemek nebo jen plochu o velikosti tanečního parketu? Shrnuli jsme pro Vás, jaké výhody a nevýhody Vám přinese ten který typ domu.

Když se držíme při zemi Prvním předpokladem pro zvolení bungalovu je velikost pozemku. Jestliže vlastníte dostatečně velký pozemek, je bungalov určitě vhodnou variantou. Stejně tak, pokud už pro bungalov rozhodnuti jste, ale pozemek ještě nemáte, zaměřte svoji pozornost na hledání rozsáhlejší stavební plochy. Výhodou bungalovů je absence schodiště, na to byste měli myslet, jestliže jste již ve vyšším věku, ale i v případě, že budete myslet hodně do budoucna. Stejně tak je schodiště noční můra pro rodiče s malými dětmi, i když pro ně samotné je to vždy dobrodružná výprava plná legrace. U přízemního domu čekejte, že se budete s dalšími členy rodiny častěji potkávat. Máte-li rádi více soukromí, patro pak představuje možnost se více stranit běžnému chodu domácnosti. U bungalovů možná oceníte i variabilitu ve smyslu následné přístavby. Tyto úpravy budou totiž vždy méně nákladné, než u patrového domu, který málokdy můžete třeba rozdělit na více bytových jednotek. Obecně bychom mohli říci, že je bungalov jednodušší po technické stránce. Ne vždy to ale znamená méně nákladný, to už zase záleží na technologii výstavby. Větší tepelné ztráty čekejte u přízemního domu, je to způsobeno větší plochou schránky domu. Ovšem u patrového domu zase musíme navíc vytápět prostor schodiště a případně také chodbu v patře.

Když jdeme do patra Na stavbu patrového domu nepotřebujeme oproti bungalovu tak velký pozemek. Pokud požadujeme prostorný dům s více místnostmi, případně několika koupelnami, a to vše na poměrně malém prostoru, je patrový dům ideálním řešením. Koupí mnohem menšího pozemku, který potřebujete na stavbu patrového domu, ušetříte mnohdy i stovky tisíc korun. U patrových domů je poměrně větší možnost kreativity architekta, více členitosti, výklenků, zákoutí... Ti z vás, kteří mají rádi soukromí a možnost se uchýlit do bezhlučnější zóny patrový dům náležitě ocení. Společný obytný prostor je totiž řešen prakticky vždy v přízemí a odpočinková zóna v patře. Dějiště každodenního cvrkotu rodinného života je přízemní část, kam také zvete návštěvy, na ty klidnější a soukromnější chvilky máte pak útulné patro. Patrové domy mají blíže k ideálnímu tvaru krychle nežli bungalovy a tím jsou i méně náročné na vytápění. To zase ulehčí vaší peněžence. Díky schodišti nejsou úplně vhodné pro seniory. Nadšení také nebudou rodiče s malými dětmi, ovšem je dobré připomenout, že děti také brzy odrostou a schody už nebudou překážkou. Při plánování novostavby bychom měli přemýšlet o budoucím využití. Patrový dům nám bude sloužit plně třeba 25 let, ale když děti odrostou a odstěhují se , zjistíme, že jsme investovali nemalé prostředky do místností, které již nevyužijeme. Bohužel patro ve většině případů nelze samostatně oddělit, abychom ho například mohli využít jako druhý plnohodnotný byt, jak pro dospělé děti nebo třeba k pronájmu. Mnozí ale uvažují i tak, že dům na stáří přenechají svým dospělým dětem. Hledisek je mnoho, ale vždy záleží na pocitech a potřebách klienta.

147 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page